Понеділок, 06.05.2024, 13:48

Сайт вчителя початкових класів Юрченко Олени Іванівни

Меню сайту
Корисні посилання
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 13
Міні-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Остерігайтесь переохолодження!

Остерігайтесь переохолодження!

Ось і наступила холодна пора року. Постраждати від переохолодження можна навіть при плюсовій температурі. Зокрема, погодні умови з температурою нижче +7˚С вже вважаються такими, що можуть спричинити проблеми зі здоров'ям.

Холод згубно впливає найперше на дрібні кровоносні судини людини. Що відбувається з органами й тканинами людини далі? Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме за рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується та підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Ось чому циркулювання крові в кінцівках уповільнюється. Найперше замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс — вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м'язи, нерви та навіть кістки. І для цього не потрібна наднизька температура, зокрема, як -2˚С. Температура, при якій можна переохолодитися, може бути навіть плюсовою. При переохолодженні температура тіла знижується до 35˚С і нижче.

 

Корисні поради

1. Краще вдягатися багатошарово. Тобто одягти на себе кілька легких кофт замість однієї теплої. Це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне. Якщо стане жарко, завжди можна зняти одну з кофт. З цих же міркувань одяг має бути цілком вільним. 

2. Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте вдягати рукавички, а ніс, вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром. 

3. Якщо плануєте провести цілий день на холоді або морозі, вiзьмiть запасний одяг. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб не було переохолодження. 

4. Не виходьте на мороз голодним. Обов'язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли — з'їжте що-небудь. 

5. Якщо ви проводите цілий день на вулиці, кожні півгодини-годину бажано заходити у тепле приміщення, аби зігрітися.

6. По можливості візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом. 

7. Працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Так само рухайте пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу — тільки не дуже енергійно, це може зашкодити замерзлим тканинам. 

8. Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати. Отож ворушіться, але не надто інтенсивно. 

9. Слідкуйте за прогнозом погоди.

Не можна торкатися металу, як голими руками так і язиком. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і у місці зіткнення може виникнути обмороження.

Те саме стосується бензину. Він може дуже швидко обморозити вашу шкіру при зіткненні, а отже, при роботі з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички. 

Категорично не можна вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла. А це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи.  Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вам вберегтися від ушкоджень у складних умовах. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.

 

Перша допомога при переохолодженні

Не треба думати, що переохолодження пройде саме по собі. Як тільки ви побачили його симптоми — воскові плями та оніміння шкіри, то негайно зайдіть у найближче тепле приміщення.

Перша допомога при переохолодженні нескладна — зігрійтеся, посидьте у теплому приміщенні кілька годин, поїжте. У разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря. Якщо лікар тимчасово недоступний, треба перевдягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутися в теплі простирадла та ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла.

При відмороженні застосовуй принцип "внутрішнього зігрівання" уражених тканин - накладання термоізолюючих пов'язок (ватно-марлевих, бавовняних), вживання теплих безалкогольних напоїв.

Ні в якому разі не можна зігрівати уражені тканини гарячою водою, або на гарячих батареях, тому що це може привести до значного поглиблення ураження.

Обов'язково пийте якомога більше рідини — будь-які теплі напої (окрім алкогольних!). Вони поновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові. Прийміть знеболювальне та негайно зверніться по кваліфіковану допомогу.

 

Будьте здорові! Бережіть себе!

 

Прес-служба МОЗ України.